AKTUALNOŚCI
07.2017 05
STADION SLOTTSSKOGSVALLEN W GÖTEBORGU / SZWECJA POWRÓT

Rozpoczęliśmy prace renowacyjne na terenie Stadionu Slottsskogsvallen w Göteborgu. Roboty obejmują renowację całego ogrodzenia, zbudowanego w latach 1922-1923, okalającego obiekt.

Stadion Slottsskogsvallen, wzniesiony w związku ze Światową Wystawą Jubileuszową w Göteborgu (uświetniającą 300-lecie istnienia miasta), został uroczyście otwarty 12 maja 1923 roku przez księcia Gustawa Adolfa. Inwestorem stadionu było miasto Göteborg. Architekt Lars Izrael Wahlman (twórca m.in. zamku Tjolöholm) zaprojektował obiekt w 20-wiecznym stylu klasycystycznym – drewniane budynki zostały ozdobione motywami starożytnych kolumn.

Stadion wkrótce po otwarciu stał się powodem do dumy dla miasta. Oprócz walorów architektonicznych zasłynął z nowoczesnej bieżni i boiska piłkarskiego. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków jako element dziedzictwa historyczno-kulturowego.

Stadion był sceną wielu doniosłych wydarzeń sportowych: to tutaj legendarny szwedzki biegacz Gunder Hägg trzy razy poprawiał rekord świata. Obiekt jest czynny do dziś, gości wiele imprez: zawodów sportowych (np. coroczny półmaraton Göteborgs Varvet) i koncertów.

Ogrodzenie składa się z muru kamiennego zbudowanego z ciosów granitowych, zwieńczonego nakrywami granitowymi i stalowych przęseł, przymocowanych do nakryw kamiennych muru. Wskutek zmiennych warunków atmosferycznych i gruntowo–wodnych niewielkie fragmenty muru uległy miejscowemu osiadaniu i deformacji. Część nakryw kamiennych z powodu migracji wody, przemarzania i wykruszenia spoin odspoiła się od konstrukcji muru. Stalowe przęsła wykonane w technice ślusarsko–kowalskiej w znacznej części uległy korozji a miejscami wykazują ubytki. 

Prace konserwatorskie i konstrukcyjne obejmują:
- demontażu całości przęseł stalowych – ok. 400 mb,
- konserwacji oryginalnych fragmentów z rekonstrukcją ubytków (w rejonie wejścia głównego),
- rekonstrukcji przęseł i bram na pozostałych fragmentach,
- demontaż nakryw kamiennych, oczyszczenie i ponowne zamontowanie z zastąpieniem uszkodzonych nowymi,
- rozbiórce i ponownym wymurowaniu odkształconych fragmentów muru,
- montażu przęseł stalowych, poddanych konserwacji oraz nowych, zrekonstruowanych bram i pozostałych przęseł.

Prace rozpoczęły się w maju 2017 roku i potrwają do października tego roku.


Wkładamy serce w kamień.

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl