AKTUALNOŚCI
04.2013 04
ROZPOCZYNAMY REKONSTRUKCJĘ WIEŻY / ŚW. KRZYŻ POWRÓT

Rozpoczynamy rekonstrukcje wieży na kościele klasztoru na Świętym Krzyżu. Pracę mają się zakończyć w setną rocznicę zburzenia wieży przez wojska austriackie w 1914 r...

Wieża na Świętym Krzyżu będzie miała  52 metry wysokości. Koncepcja odbudowy zakłada jak najwierniejsze odtworzenie architektonicznej formy wieży sprzed 1914 roku, kiedy to została ona zniszczona w wyniku austriackich działań wojennych. Planuje się też wbudowanie i wyeksponowanie zachowanych ciosów kamiennych ze zrujnowanej wieży. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia.

Na zrekonstruowanie wieży potrzebne będzie 660 ton kamienia w wyrobie gotowym (około 28 tirów), 30 ton stali oraz około 10 m3 oryginalnych elementów wieży.

Część kościoła, w której znajdowała się zburzona wieża, przykrywa obecnie dach; zachowana pod więźbą podbudowa dawnej wieży jest wymurowana z cegły. Nadbudowa ma być dwuczłonowa. W dolnej części zostanie odtworzony układ, liczba i kształt pierwotnych ciosów kamiennych. Druga część - hełm - będzie w konstrukcji stalowej. Pierwotną formę nadadzą jej drewniane krążyny, ruszty i deskowania, zamocowane do konstrukcji ze stali i obłożone blachą miedzianą.

Nowy blask zyska także wirydarz, czyli przyklasztorny ogród. Jego konserwacja obejmie elewację, posadzkę z kamiennych płyt i kostki kwarcytowej. Modernizacji zostanie poddany także dziedziniec wewnętrzny klasztoru a przy okazji przeprowadzone zostaną badania archeologiczne.

Budowla będzie dopełnieniem bryły świątyni, ukształtowanej w 1634 roku. Opactwo benedyktyńskie na Łysej Górze ufundował król Bolesław Krzywousty w latach 30. XII wieku. Gdy na początku XIV stulecia otrzymało relikwiarz ze szczątkami Krzyża Świętego, stało się na 300 lat centrum kultu religijnego w Polsce.

Zakończenie prac przewidziano na koniec maja przyszłego roku.

Wkładamy serce w kamień

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl