AKTUALNOŚCI
03.2015 06
RENOWACJA POSADZKI / ŚW. KRZYŻ POWRÓT

Po zakończeniu odbudowy wieży bazyliki  na Świętym Krzyżu rozpoczęliśmy renowację posadzki w kościele i kruchcie oraz konserwację ołtarza, zabytkowego tabernakulum i figur aniołów.

Prace przy posadzce polegały na zdemontowaniu starej nawierzchni kamiennej z marmuru Bolechowice i wapienia Jura. Płytki z marmuru Bolechowice zostały umyte, a następnie mechanicznie usunięto zabrudzenia. Wszystkie płytki zostały sformatowane i sprowadzone do jednej grubości. Usunięta została również zdegradowana powierzchnia lica i nałożona nowa powierzchnia antykowana. Płytki zostaną ułożone we wzór caro, a miejsce płytek z Jury zajmie marmur Morawica.
Zostaną również zniwelowane progi, które do tej pory sprawiały problem osobom niepełnosprawnym.

Po zdjęciu nawierzchni kamiennej  przeprowadzono prace archeologiczne i odkryto ślady trzech wcześniejszych kościołów, które stały w tym miejscu oraz zawalonej krypty – prawdopodobnie romańskiej.

Zaplanowano także naprawę tynków, wyczyszczenie elementów dekoracyjnych z nawarstwień malarskich, malowanie ścian w kolorze kamienia zewnętrznego. Zostanie też wymieniona instalacja elektryczna wraz z oświetleniem.
W planie są także prace konserwatorskie związane z ołtarzem przedsoborowym: konserwacja zabytkowego tabernakulum, aniołów, mensy ołtarzowej oraz zakup nowego tabernakulum.

Prace planujemy zakończyć w marcu bieżącego roku.

Wkładamy serce w kamień.

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl