AKTUALNOŚCI
07.2013 16
POMNIK POŚWIĘCONY GEN. WŁADYSŁAWOWI SIKORSKIEMU W NOWYM MIEJSCU / GIBRALTAR POWRÓT

Zaprojektowaliśmy i wybudowaliśmy w nowym miejscu na Gibraltarze pomnik poświęcony tragicznie zmarłemu Gen. Władysławowi Sikorskiemu oraz pozostałym ofiarom katastrofy.

Uroczystość odsłonięcia pomnika nastąpiła 4 lipca 2013 r.
Przedmiotem zamówienia była realizacja upamiętniająca tragiczną śmierć Gen. Władysława Sikorskiego i innych ofiar katastrofy lotniczej nad Gibraltarem w 1943 roku. Przedsięwzięcie związane było z koniecznością przeniesienia istniejącego pomnika ze względu na umiejscowienie nie adekwatne dla rangi symbolu oraz utrudnienia komunikacyjne pojawiające się w trakcie odwiedzin turystów i oficjalnych uroczystości. Rząd Polski starał się o przeniesienie pomnika przez 20 lat.
Nowa lokalizacja zaproponowana przez władze Gibraltaru znajduje się w niezwykłym miejscu, w południowej jego części, zwanej EUROPA POINT, na tarasie widokowym w pobliżu latarni morskiej.

Nowy pomnik zaprojektowany został na planie koła. Ma średnicę 5m i wysokość - 3m w najwyższym punkcie. Wykonany został z piaskowca Długosz z woj. świętokrzyskiego. Centralnym punktem realizacji będzie istniejący (przeniesiony) pomnik ze śmigłem, do którego dodane zostaną nowe elementy: łuk z wyniesieniem na którym stanie Polski orzeł wojskowy. Na zakończeniach łuku umieszczone będą godło sił lotniczych (szachownica) i proporzec marynarki wojennej (bułat). W podłoże zostanie wkomponowany napis: „Generał Władysław Sikorski 1881 – 1943”, który będzie zamykał łuk i tworzył z nim pełny okrąg. Projekt został uzgodniony i zaaprobowany przez władze Gibraltaru.

Wkładamy serce w kamień.

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl