AKTUALNOŚCI
06.2017 09
NOWY BLASK OŁTARZA GŁÓWNEGO W KOŚCIELE ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA / DALESZYCE POWRÓT

W latach 2010 i 2013-2014 przeprowadziliśmy liczne prace renowacyjne kościoła parafialnego p.w. św. Michała Archanioła w Daleszycach, o których można przeczytać tutaj>> . Ponownie wracamy na to wzgórze kościelne, tym razem w celu przeprowadzenia renowacji głównego ołtarza.

Ołtarz Kościoła w Daleszycach, powstał w lokalnym świętokrzyskim warsztacie pod koniec XIX wieku. Trójkondygnacyjny, drewniany, polichromowany, złocony oraz srebrzony obiekt  jest w dość dobrym stanie technicznym. Jednak powierzchnia warstw malarskich jest już silnie zabrudzona, a zabezpieczający werniks - zmatowiał i pociemniał. Ołtarz wymaga przeprowadzenia konserwacji technicznej i estetycznej w celu uchronienia obiektu przed destruktem i zniszczeniem.

Obecnie prowadzimy prace polegające na wzmocnieniu struktury drewna konstrukcyjnego. Wykonujemy rekonstrukcję brakujących elementów snycerskich oraz odtwarzamy złocenia. Konserwacji technicznej i estetycznej poddajemy również elementy ołtarza takie jak obrazy i rzeźby, a także uzupełniamy ubytki drewna, zapraw i warstw malarskich. Natomiast już pociemniały szlagmetal użyty do złoceń zastąpimy złotem płatkowym. Do czyszczenia powierzchni wykorzystujemy nowoczesny laser, który nie tylko jest precyzyjny ale i mało inwazyjny. Uzyskana w ten sposób powierzchnia jest idealnie czystą i gotowa do dalszych prac konserwatorskich, niemożliwą do uzyskania konwencjonalnymi technikami oczyszczania.

Wszystkie w/w prace wykonujemy pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Termin zakończenia prac planujemy na wrzesień 2017 r.

Wkładamy serce w kamień.

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl