AKTUALNOŚCI
08.2018 03
NIE MA JAK W DOMU / DALESZYCE POWRÓT

Wróciliśmy do kościoła parafialnego pw. Św Michała w Daleszycach, gdzie w poprzednich latach prowadziliśmy szereg prac na tym obiekcie. Tym razem naszej uwagi rekonstrukcyjno – konserwatorskiej wymagają ołtarze boczne Św. Franciszka i z figurą Jezusa.

Ołtarz boczny z figurą Jezusa datowany jest na 1920 r. i wykonany został w stylu neobarokowym. Obecnie obiekt jest w złym stanie technicznym i wizualnym. W pierwszej kolejności czyścimy i usuniemy niepotrzebne warstwy farb i złoceń, dzięki użyciu lasera LASERBLAST 2000 prace będą wykonane mało inwazyjnie. Część elementów będziemy musieli zdemontować i przewieźć do pracowni. Zarówno konstrukcja jak i detale wymagają wypełniania ubytków oraz odtworzenia detali i kolorystyki. Odpowiednie metody konserwatorskie dobierzemy na podstawie stanu zastanego i po usunięciu kolejnych uszkodzonych warstw. Odnowimy również krosno, na którym znajdują się postaci aniołów.

Ołtarz boczny Św. Franciszka datowany jest na podobny okres jak ołtarz z figurą Jezusa – 1920 r. jednak ślady ręcznej obróbki sugerują, że obiekt mógł być wykonany jeszcze przed ostatnią przebudową świątyni. Tak jak w przypadku pierwszego ołtarza bocznego, stan całości jest zły i wymaga gruntownego oczyszczenia i konserwacji. Prac wymagają nawarstwione i zdegradowane złocenia, które usuniemy przy pomocy lasera. Otworzona zostanie oryginalna kolorystyka wraz ze złoceniami złotem płatkowym ołtarza. Konstrukcja i detale również wymagają uwagi. Wykonamy częściowy demontaż i przewóz do pracowni detali i rzeźb, uzupełnimy ubytki oraz je zaimpregnujemy. Obrazy zostaną zdemontowane i naciągniemy je na nowe krosna oraz punktowo uzupełnimy ewentualne ubytki i przetarcia.

Wkładamy serce w kamień.

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl