AKTUALNOŚCI
11.2016 15
KOŚCIÓŁ GARNIZONOWYM PW. NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY / KIELCE POWRÓT

Kościół Garnizonowy pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski to dawna cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja znajdująca się przy ul. Chęcińskiej w Kielcach.

Została wzniesiona w latach 1902-1904 z inicjatywy ówczesnych władz guberni kieleckiej jako reakcja na rozpoczęcie przez kielczan w 1901 roku budowy kościoła pw. Świętego Krzyża. Cerkiew, będąca  już drugim takim obiektem na terenie miasta, przeznaczona była dla żołnierzy z szóstego pułku strzelców, który stacjonował w pobliskich koszarach pochodzących z 70. lat XIX wieku.

Budynek cerkwi wybudowano według projektu Stanisława Szpakowskiego w stylu bizantyjskim. Cerkiew postawiono na planie równoramiennego krzyża greckiego mającego jednoprzęsłowe ramiona. Od strony zachodniej do głównego budynku przylega dzwonnica, w której znajduje się  przedsionek prowadzący do wnętrza kościoła. Na środku głównej bryły znajduje się okazała kopuła, natomiast każde z ramion przykryte jest półkopułą, przylegającą do centralnej części budowli.

W zakresie naszych prac jest wymiana starej kostki i krawężników betonowych przy schodach głównych i bocznych budynku kościoła na płytki z włoskiego porfiru.Dodatkowo przy schodach głównych dokonamy odwodnienia za pomocą rur drenarskich.

Prace potrwają do połowy grudnia bieżącego roku.

Wkładamy serce w kamień.

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl