AKTUALNOŚCI
09.2012 21
UROCZYSTE OTWARCIE CMENTARZA OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ / BYKOWNIA / UKRAINA POWRÓT

Budowa IV cmentarza katyńskiego w Bykowni na Ukrainie rozpoczęła się w czerwcu na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Prace wykonywał Zakład Kamieniarski „Furmanek” z Daleszyc w konsorcjum z firmą Unibep S.A. na podstawie projektu przygotowanego przez firmy Moderau Art. i Air Projekt.

Na ścianie ołtarzowej wypiaskowaliśmy ponad 160 tysięcy liter składających się na te same nazwiska, które znalazły się na płytach dookoła cmentarza. Przed ścianą ustawiony został duży monolityczny ołtarz granitowy. Wszystkie elementy wykonane zostały ze skandynawskiego granitu kuru grey.

Na środku cmentarza budowlańcy ustawili także cztery znaki wyznaniowe, które symbolizują cztery  religie (chrześcijaństwo, islam, judaizm i prawosławie) , a pośród nich zamontowany został dzwon pamięci wykonany z brązu.  Przy wejściu umieszczone zostały również dwa duże pylony, na których wykuto orła państwowego oraz wojskowego z peltą oraz napisy z nazwą cmentarza w językach polskim i ukraińskim.

Budowa cmentarza, oprócz krótkiego czasu na wykonanie wszelkich prac, nie była też łatwa ze względów logistycznych. – Wszystkie bloki granitowe ze względu na gabaryty trzeba było zamówić w Finlandii. Stamtąd przywoziliśmy je do Daleszyc, gdzie były rzeźbione i wycinane i stąd trafiały na Ukrainę – zdradza kierownik produkcji.

Dziś Prezydenci Polski Bronisław Komorowski i Ukrainy Wiktor Janukowycz dokonają uroczystego otwarcia cmentarza w Bykowni.

Wkładamy serce w kamień.

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl