AKTUALNOŚCI
11.2013 18
CRAIOVA I PITEŞTI / RUMUNIA POWRÓT

Rozpoczeliśmy prace budowlano-konserwatorskie przy kwaterach uchodźców polskich z okresu II wojny światowej na rumuńskich cmentarzach w miejscowościach Craiova i Piteşti.

We wrześniu 1939 roku gdy wybuchła II wojna światowa, 26 tysięcy polskich cywilów i wojskowych znalazło się na uchodźstwie w Rumunii. To w miejscowości  Craiova 20 września 1939 roku Marszałek Polski Edward Rydz-Śmigły wydał swój ostatni rozkaz skierowany do żołnierzy Wojska Polskiego, a następnie został internowany.
Po wojnie w Rumunii pozostało około tysiąca polskich uchodźców.  Dzisiaj Polonia liczy blisko 3 tys. osób, która mieszka głównie w Bucureşti, Craiova, Râmnicu Vâlcea, Constanta, Ploieşti i Piteşti.*

Zakres prac na obu cmentarzach obejmie w sumie: rozbiórkę istniejących 50 nagrobków (krzyży, płyt, obramowań) i zamontowanie w ich miejsce nowych granitowych płyt nagrobnych, wykonanie i zamontowanie pomnika z granitu z wyrytymi inskrypcjami i godłem Rzeczypospolite jak i również tablicy informacyjnej z wygrawerowanymi napisami w języku polskim i rumuńskim.
Poza pracami konserwatorskimi wykonane zostaną prac ziemne i porządkowych, do których należą m.in. n. zniwelowanie terenu, prześwietlenie drzewa w celu odsłonięcia kwater, wypełnienie obramowania i ścieżki ozdobnym grysem, dosianie trawy.

Wszystkie prace mają się zakończyć do grudnia 2013 roku.

*dane pochodzą z portalu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Bukareszcie: http://www.bukareszt.msz.gov.pl/pl/wspolpraca_dwustronna/polonia_w_rumunii/

Wkładamy serce w kamień.

POWRÓT POWRÓT
KONTAKT:
+48 605 855 345
renowacje@furmanek.pl